دستگاه لاغری کرایولیپولیز

آشنایی با دستگاه تناسب اندام کرایولیپولیز (از منظر علم تغذیه)

آشنایی با دستگاه تناسب اندام کرایولیپولیز (از منظر علم تغذیه)

دستگاه لاغری کرایولیپولیز از منظر علم تغذیه و رژیم درمانی

کرایولیپولیز (Cryolipolysis) روشی غیر‌تهاجمی است که می‌تواند جایگزینی شایسته و ایده آل برای روش‌های تهاجمی کاهش چربی از قبیل لیپوساکشن باشد چرا که بعد از کرایولیپولیز نیازی به دوران نقاهت نخواهید داشت. 
در سال ٢٠٠٨، پروفسور Dieter Manstein و R.Rox Anderson دریافتند که تحت شرایطی کاملاً کنترل شده، چربی‌های زیر پوست نسبت به سایر بافت‌ها در برابر سرما آسیب پذیرتر اند و چنانچه فرآیند سرمایش ادامه یابد، شاهد کاهش سلول‌های چربی خواهیم بود بی آن که به بافت‌های اطراف چربی آسیبی وارد شود.
آنها این فرآیند را انجماد انتخابی نام گذاری کردند.
لازم است بدانید که از منظر علم تغذیه و رژیم درمانی دستگاه لاغری کرایولیپولیز یک راهکار دائمی برای حل معضل اضافه وزن نیست؛ این روش سلول‌های چربی موجود در بدن شما را تا حد زیادی کاهش می‌دهد اما نمی‌تواند مانع بزرگ شدن سلول‌های چربی به جا مانده شود، از این رو فرد باید همزمان با استفاده از این روش نسبت به دریافت رژیم غذایی مناسب و ورزش نیز اقدام نماید.

توجه

برای گرفتن نتایج بهتر می‌توان کرایولیپولیز را با تکنولوژی لیزر و امواج رادیویی تلفیق کرد، زیرا استفاده از روش کرایولیپولیز به تنهایی می تواند موجب شلی و افتادگی پوست شما شود که دلیل آن کاهش بافت چربی زیر پوست شما است اما در روش ترکیبی دیگر خبری از آن حالت شلی و افتادگی پوست نخواهد بود.

مقاله شماره ۵۳۰۲
 کرایولیپولیز (Cryolipolysis)

اگر در اندیشه استفاده از دستگاه لاغری کرایولیپولیز هستید، اطلاعات زیر می‌تواند برای شما مفید باشد تا به درک بهتری از آن دست یابید. البته این مقاله نمی‌تواند پاسخگوی تمامی پرسش‌های شما باشد، زیرا نتایج کرایولیپولیز به خصوصیات فردی بیمار و متخصص انجام دهنده آن نیز بستگی دارد. اما می تواند تا حدی به شما کمک کند تا از منظر علم تغذیه و رژیم درمانی تصوری بهتر و دقیق تر از این فرآیند و آنچه بعد از انجام آن حاصل می گردد داشته باشید.

پس اگر مطلبی وجود دارد که به خوبی متوجه نشده‌اید، می توانید از قسمت “پرسش و پاسخاستفاده نموده و با تیم متدمن مشورت کنید.

کرایولیپولیز چیست؟

کرایولیپولیز روشی غیرتهاجمی است که در آن برخی از سلول‌های چربی زیر پوست همچون لیپولیز را تا منفی ۱۱ درجه سانتی گراد سرد می‌کنند تا آنها را تجزیه کرده و بشکنند (به اسید های چرب و گلیسرول) ، بی آن که به بافت‌های اطراف چربی یا پوست آسیبی وارد شود. پس از انجام کرایولیپولیز، سلول‌های چربی ظرف مدت ٢ تا ۴ ماه تجزیه و کم کم حذف می‌شوند، لذا کاهش وزن شما کاملاً طبیعی و نرمال خواهد بود.

عوامل تأثیرگذار بر هزینه‌های کرایولیپولیز عبارتند از:

دستگاه مورد استفاده در کرایولیپولیز 
تعداد مناطقی از بدنتان که تحت عمل کرایولیپولیز قرار گرفته اند.

انواع دستگاه های کرایولیپولیز :

کرایولیپولیز نخستین بار با نام تجاری Coolsculpting توسط شرکت Zeltiq Aesthetics Ltd بعنوان جدیدترین تکنولوژی کاهش وزن و لاغری موضعی وارد بازار شد. 
البته اکنون از روش‌های درمانی مشابهی به منظور کاهش وزن افراد در دستگاه های کرایولیپولیز نظیر CoolTech، LipoGlaze، ۳D-Lipo، LipoContrast و ProShock ICE بهره می‌گیرند.

۳D-Lipo:

سیستم ۳D-Lipo در نهایت ظرافت و دقت، تکنولوژی امواج رادیویی، ایجاد خلاء و شوک درمانی را با علم زیبایی پوست تلفیق می‌کند تا پوست شما پس از کرایولیپولیز سفت و محکم شده و سلولیت‌های بدن شما  تا حد چشمگیری کاهش یابد و بدنتان فرمی ایده آل به خود گیرد.
توضیحات : سلولیت (Cellulitis) را باید از واژه سلولیت (Cellulite) به معنی تجمع بد شکل چربیهایی در زیر پوست به خصوص در خانم‌ها که در سوخت و ساز آن‌ها اختلال به وجود آمده‌است افتراق داد.

CoolSculpting:

پیکرتراشی سرد یا (CoolSculpting) بوسیله یک دستگاه کرایولیپولیز انجام می شود که به انجماد چربی معروف شده و برای کاهش چربی نقاط مشخصی از بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد و توسط شرکت Zeltiq Aesthetics Ltd عرضه شد.

بعبارت بهتر این یک روش کاهش چربی از نوع غیر تهاجمی است که سلول های چربی را با استفاده از فن آوری خنک کردن سلول های چربی منجمد کرده و از بین می برد. سپس سلول های چربی مرده به طور طبیعی از طریق سیستم لنفاوی از بدن خارج می شوند.
انجام عمل کرایولیپولیز یا کول اسکالپتینگ مورد تایید FDA بوده و امروزه این کار در ۹ منطقه از بدن شامل: شکم، چانه، داخل و بیرون ران و قسمت فوقانی دست ها مورد استفاده قرار می گیرد.
این کار راهی مناسب برای کسانی است که در وزن ایده آل خود قرار دارند، اما قصد دارند چربی های خفیف را از بین ببرند.

CoolTech:

طراحی این گروه از دستگاه ها به گونه‌ای است که می‌توانند به پشتوانه سیستم انجماد کنترل شده خود، چربی تمامی نقاط بدن را از سر راه بردارند.
CoolTech هندپیس‌های متنوعی دارد که به دستگاه اجازه می‌دهد فرم تمامی قسمت‌های بدن را به خود گیرد و در نتیجه برای تمام بدن قابل استفاده باشد.
بعبارت بهتر ، از طریق تکنولوژی کول تک قادر خواهید بود تا به چربی سوزی در نواحی مختلف بدن دست پیدا کنید و به کمک آن تا ۲۵ درصد از چربی های نواحی شکم، پهلو، لگن، داخل و بیرون ران و زانو شما قابل زدودن هستند. 
از آنجایی که این تکنولوژی منجر به واکنشی درونی می شود و بر لایه‌های عمیق تری از چربی ها اثر می‌گذارد، بدن فرد برای پاکسازی بافت و منتقل ساختن سلول های چربیِ مرده به زمان نیاز دارد. پس از مدت زمان تقریبی ۴ هفته می توانید بخشی از نتیجه مورد نظر و پس از ۱۲ هفته می توانید نتیجه نهایی آن را مشاهده کنید. پس از گذشت ۶ تا ۸ هفته نیز می توانید مجدداً این روش را بر همان ناحیه قبلی اعمال کنید.
اغلب مراجعین به بیش از دو یا سه عمل نیاز نخواهند داشت و برخی از آن ها نیز با یکبار استفاده از این روش به نتیجه دلخواه خود می رسند. دلیل این امر را می توان در پراکندگی سلول های چربی جست و جو نمود که از شخصی به شخص دیگر متفاوت است و به همین جهت نتیجه به دست آمده نیز می‌تواند متفاوت باشد. البته آمار رسمی نشان می دهد که حداقل در ۱۰ درصد از افراد این روش سودمند نیست و این افراد نسبت به این روش واکنشی ندارند و به نتیجه مورد نظر نمی‌رسند.

LipoContrast:

این دستگاه متعلق به یک شرکت اسپانیایی به نام CLINIPRO است. مکانیسم این دستگاه که به لیپولیز اختلاف حرارتی شهرت دارد، بدین ترتیب است که برای هدف گرفتن سلول‌های چربی دمای سرد و گرم را با هم تلفیق می کند، همچنین در اثر حرارت آیجاد شده توسط آن پوست بدن نیز سفت می گردد.

LipoGlaze:

نخستین بار در سال ٢٠١١، شرکت LiveLite UK که در حال حاضر به Amabelle UK Ltd تغییر نام داده LipoGlaze را در بازار کشور انگلیس عرضه داشت. 
در اصل توسط دانشمندان هاروارد ، بر اساس سرما درمانی ، نشان داده شد که آپوپتوز می تواند در سلول ها در یک درجه حرارت مشخص رخ دهد.
آپوپتوز هنگامی است که سلولهای چربی شما در دمای مشخصی خنک شده و کریستالهای یخ ایجاد می شوند و باعث مرگ این سلولهای چربی می شوند.

 لیپوگلاز ، لایه زیر جلدی چربی را منجمد و لاغر می کند بدون اینکه بافت اطراف آن به خطر بیفتد. نتایج استفاده از این روش در افراد مختلف متفاوت بوده و به ساختار چربی موجود در بدن افراد بستگی دارد اما بطور میانگین چربی سوزی این روش بین ۱۱% تا ۵۹% تخمین زده می شود، که البته بستگی کاملا مستقیمی به تکنولوژی دستگاه مورد استفاده ، ضخامت بافت چربی بدن شما و ضخامت بافت چری زیر جلد شما دارد.

ProShock Ice:

شرکت PromoItalia تکنیک ICE-Lipolysis (انجماد چربی یا کرایولیپولیز) را با شوک درمانی (امواج درمانی) در هم آمیخته تا یک روش درمانی مبتکرانه و جدید برای خوش فرم و زیبا کردن اندام ارائه دهد (Ice-Shock-Lipolysis) و در آن واحد چربی‌های اضافه بدن را کاهش داده و سلولیت‌ها را از میان بردارد.
البته تاکنون از روش های علمی معتبری برای اثبات اثرگذاری این روش استفاده نشده است و می توان گفت مطالب گفته شده در این مطالعات بیشتر جنبه تئوری دارد و از نظر کلینیکال هنوز جوامع آماری بزرگ و اثبات شده ای برای آن بصورت علمی موجود نیست. 

کرایولیپولیز چگونه عمل می‌کند؟

اساس عملکرد کرایولیپولیز بر مبنای این اصل استوار است که سلول‌های چربی در برابر تغییر دما – در اینجا سرمایش- از بافت‌های اطرافشان حساس‌تر و آسیب پذیرترند لذا در اثر انجماد یا کرایولیپولیز سلول‌های چربی تجزیه می‌شوند و هیچ آسیبی متوجه بافت های اطرافشان نمی‌شود. سرمایش سلول‌های چربی آن‌ها را به مرگ طبیعی دچار می‌کند، مرگی کاملاً کنترل شده. در چنین شرایطی غشاء سلول‌های چربی شکسته و لیپیدها آزاد می‌شوند. سپس لیپیدها وارد مجاری لنفاوی می‌شوند تا پردازش شده و در نهایت از بدن خارج شوند، درست به همان شیوه‌ای که بدن چربی غذا را دفع می‌کند، این فرآیند به تدریج انجام می‌شود لذا بار زیادی بر دوش سیستم لنفاوی تحمیل نشده و هیچ خطری سیستم لنفاوی فرد را تهدید نخواهد کرد.
البته توجه به این نکته بسیار مهم است که این یک روش جدید محسوب می شود و هنوز تعداد مطالعات بالینی انجام شده بر روی آن قابل توجه نیست ، لذا نمی توانیم بصورت دقیق در مورد نتایج و اثرات این روش با اطمینان به شکلی که از نظر علمی اثبات شده باشد صحبت کنیم.

نتایج حاصل چقدر دوام خواهند داشت؟

سه هفته پس از انجام کرایولیپولیز شما تغییراتی را در اندام خود تجربه خواهید کرد اما تغییرات ظاهری شما پس از یک تا سه ماه مشهود و ملموس خواهند بود زیرا بدن شما با کمک متابولیسم خود سلول‌های چربی را دفع می‌کند لذا ممکن است تا ۶ ماه فرآیند طبیعی دفع چربی از بدن شما طول بکشد. همچنین ممکن است دو تا ۴ ماه پس از نخستین عمل کرایولیپولیز به یک جلسه درمانی دیگر نیز نیاز پیدا کنید تا نتایج بهتری را شاهد باشید. به عنوان مثال، مطالعات کیلینیکی نشان می‌دهد که ٢ تا ۴ ماه پس از به کارگیری دستگاه CoolScupting، کاهش چربی در بیماران مناسب این روش شایان ذکر و قابل اندازه گیریست و نتایج به دست آمده در یک بازه زمانی ۶ ماهه ثابت و پایدار خواهد شد و لایه‌های چربی فرد بدون تغییر می‌مانند.
البته تاکنون مطالعات بلند مدتی در این زمینه به ثمر نرسیده است لذا نمی‌توان گفت این نتایج چقدر دوام دارند اما تا زمانی که یک رژیم غذایی سالم و مناسب را در پیش بگیرید و ورزش عنصر جدایی ناپذیر زندگیتان باشد، این نتایج به قوت خود باقی می‌مانند و اندامتان فرم خود را حفظ می‌کنند.

کاربرد‌های کرایولیپولیز:

کرایولیپولیز از طرف FDA برای از بین بردن چربی در افرادی که دارای شاخص توده بدنی ۳۰ یا کمتر هستند قابل استفاده و تایید شده است. بنابراین برای افراد خیلی چاق مناسب نیست. همچنین از این دستگاه برای قسمت های زیر استفاده می شود: 
اطراف بند سوتین و زیر سوتین 
شکم 
پهلو
زیر باسن
باسن 
داخل ران
سرمعده 
بازو
کمر (پشت کمر) 
خارج ران 
بخش داخلی ران 
بازوها
مچ پا
نمی‌توان برای کوچک کردن سینه یا کاهش سلولیت‌ها به کرایولیپولیز روی آورد (البته پژوهشگران در حال مطالعه و بررسی این امکان هستند که بتوان از تکنولوژی کرایولیپولیز برای این منظور بهره برد).
اگر قصد به کارگیری کرایولیپولیز را برای ناحیه خاصی از بدنتان دارید، پیش از هر چیز با پزشک متخصص خود مشورت کنید تا ببینید کرایولیپولیز برای ناحیه موردنظر شما کاربرد دارد یا خیر؟
کاندیدهای مناسب و ایده آل برای کرایولیپولیز افرادی هستند که سالم و تندرست بوده لیکن به خاطر وجود چربی در قسمت‌های مشخصی از بدنشان همچون شکم، پهلو و بغل سینه، سایزشان کمی بالاست، چربی‌هایی که به سادگی و با رژیم و ورزش از بین نمی‌رود. 
نمی‌توان از کرایولیپولیز برای کاهش وزن یا درمان چاقی بهره گرفت. به علاوه نمی‌توان آن را به عنوان جایگزینی برای روش‌های تهاجمی و حجیمی همچون لیپوساکشن در نظر گرفت.

در جلسات درمانی کرایولیپولیز چه اتفاقی می‌افتد؟

در ابتدا باید با مشورت با پزشک خود تصمیم بگیرید که کدام ناحیه از بدنتان را کرایولیپولیز کنید. بسیار مهم است که پیش از شروع کار و با صبر و حوصله و دقت، دلایل خود را برای انجام کرایولیپولیز با پزشک متخصص مطرح کنید.
باید اطمینان یابید که کرایولیپولیز ابزاری درست برای رسیدن شما به آنچه در ذهن تصورش را دارید است، باید تصویر واضحی از اندام خود بعد از انجام کرایولیپولیز در ذهن داشته باشید و پزشک شما نیز موظف است پاسخ تمامی سوالاتی را که ذهنتان را درگیر کرده است بدهد.
لذا ابتدا باید سوابق پزشک خود را بررسی کنید تا مبادا مانعی بر سر راه انجام کرایولیپولیز برای شما وجود داشته باشد.
شاید پزشک متخصص از شما بخواهند فرم رضایتامه‌ای را امضا کنید که در آن اعلام می کنید از مزایا و خطرات احتمالی این روش کاملاً آگاهید. فراموش نکنید که قبل از امضا این فرم حتما از تمامی جنبه ها و جزئیات عملی که می خواهید انجام دهید آگاهی یابید و به یاد داشته باشید که پزشک شما نیز باید در رسیدن شما به این نتیجه همراهی تان نماید. مثلا ممکن است نیاز به عکسبرداری توسط پزشک باشد تا بتوانید اندام خود را پس از انجام کرایولیپولیز با قبل از آن مقایسه کنید. 
 
توجه نمائید که در بسیاری از موارد ممکن است نیاز به استفاده از روشهای ترکیبی باشد تا بهترین نتیجه ممکن برای شما حاصل شود.
اما فراموش نکنید که پزشک شما باید دلایل و مستندات خود را برای استفاده از روش های ترکیبی در درمان شما کاملا شفاف به شما ارائه دهد و ذهن شما را برای ورود یا عدم ورود به این دوره های درمانی کاملا روشن نماید.

روند کار:

در حین عمل، دو پانل انجماد غیر تهاجمی به پوست شما می‌چسبد و ناحیه‌ای که می‌خواهید چربی آن را کاهش دهید، بین این دو پانل قرار می‌گیرد. در این حالت شما یک ضربه محکم و اندکی فشار را حس می‌کنید که به هیچ وجه دردناک نیست. در مرحله بعد سلول‌های چربی حدوداً یک یا دو ساعت سرد می‌شود، البته این مدت زمان به نیازهای فردی شما بستگی دارد. در ابتدا حس می‌کنید که ناحیه تحت عمل بسیار بسیار سرد شده ولی پس از مدتی دیگر متوجه پایین بودن دما نخواهید شد. اکثر بیماران در طول عمل یا با موبایلشان صحبت می‌کنند یا مشغول مطالعه هستند!

بعبارت بهتر عمل شما طبق مراحل زیر انجام خواهد شد: 
هنگامی که لباس مخصوص پوشیدید، شما را به اتاق درمان راهنمایی می کنند.
برای مدارک از قسمت های مورد نظر شما برای عمل عکس گرفته می شود، بهتر است اندازه مناطقی را میخواهید کار انجام شود، بگیرید و نزد خود نگه دارید، پوست شما برای راهنمایی دستگاه کرایولیپولیز علامتگذاری می شود. در این مرحله می توانید به راحتی بنشینید و راحت و آرام باشید. 
وقتی آماده شروع باشید، ژلی روی منطقه مورد نظر اعمال می شود. این لایه ژل یک غشای نازک است که میزان آن بسته به منطقه هدف متفاوت است. 
سپس، دستگاه کرایولیپولیز به طور مستقیم بر روی ژل قرار داده می شود. اکثر اپلیکاتورها برای جلب منطقه مشخص شده از فشار خلا استفاده می کنند. 
پس از مکش، روند خنک کنندگی شروع می شود. با استفاده از تکنولوژی مدرن و خنک کنندگی، پدی زیر بافت در نزدیکی دمای انجماد قرار می گیرد. این درجه حرارت پایین باعث تخریب سلول های چربی می شود و پوست اطراف و بافت های عضلانی هیچ آسیبی نمی بینند. 
دمای مطلوب ۴ تا -۱۱ درجه سانتیگراد است. از طریق این پروسه خنک کنندگی طبیعی، سلول های چربی در ناحیه آسیب دیده بلوری شده، از بین می رود و چربی های ذخیره شده مانند سایر سلول های مرده یا آسیب دیده آزاد می شوند. 
هنگامی که بخش خنک کنندگی درمان کامل می شود، منطقه به شدت ماساژ داده می شود و کار تمام می شود .

اگر در پایان درمان چربی بلورین را زیر پوستتان احساس کردید تعجب نکنید. همچنین ممکن است چند دقیقه پس از درمان احساسات عجیب و غریب در ناحیه تحت درمان داشته باشید و مشکلاتی مانند گرفتگی، فشار و سفتی، همراه با کبودی و قرمزی رامشاهده کنید. این مشکلات موقتی هستند و بعد از چند روز از بین می روند. 

دوران نقاهت:

نمی‌توان برای کرایولیپولیز دوران نقاهت خاصی تعریف کرد. چرا که این روش کاملاً غیرتهاجمی بوده و در اغلب موارد بیماران می‌توانند در همان روز به رژیم غذایی عادی خود بازگردند ولی اگر ناحیه تحت درمان قرمز یا دردناک شود، بهتر است یکی دو روز صبر کنید و سپس رژیم خود را از سر گیرید.

عوارض جانبی و خطرات احتمالی کوتاه مدت:

کرایولیپولیز عوارض جانبی چندانی ندارد. از آنجایی که یک روش غیرتهاجمی است و هیچ زخمی وجود نخواهد داشت، خبری از عفونت نخواهد بود. با این حال برخی بیماران سرخ شدن، بی حسی، درد، سوزش، کوفتگی و خون مردگی ناحیه تحت درمان را تجربه می‌کنند، بروز این عوارض به نحوه بالا کشیده شدن موضع درمان میان پانل‌های انجماد بستگی دارد. 
توجه داشته باشید که تمامی عوارض فوق الذکر موقتی بوده و پس از چند ساعت یا چند روز برطرف می‌شوند. 
بعبارت بهتر :

تحقیقات اخیر نشان داده است که کرایولیپولیز عوارض جانبی مهمی مانند زخم و یا اختلال ایجاد نمی کند. اما برخی از عوارض شناخته شده این روش عبارتند از: 
۱- قرمزی و کبودی:

التهاب پوست، کبودی و بی حسی موضعی در محل هدف، معمولا بعد از درمان مشاهده می شود، اما به سرعت برطرف خواهد شد. 
۲- درد زودهنگام:
درد زودهنگام ممکن است چند هفته بعد از درمان رخ دهد، اما نادر است و معمولا بدون مداخله حل می شود.
۳- دگرگونی حسی:
تغییرات کوتاه مدت در عملکرد اعصاب حسی محیط ممکن است اتفاق بیفتد، اما در عرض چند هفته برطرف می شود. 
۴- هیپرپلازی آدفوسیت پارادوکسیک (PAH):
در موارد نادر، چربی اضافی در محل درمان می تواند افزایش یابد. که در مردان شایع‌تر است لیکن به ندرت اتفاق می‌افتد. در چنین شرایطی چند وقت پس از انجام کرایولیپولیز توده‌ای از چربی در ناحیه تحت درمان ظاهر می‌شود. این مشکل را می‌توان با کمک لیپوساکشن حل کرد.

عوارض جانبی و خطرات احتمالی نادر:

علاوه بر عوارض جانبی کوتاه مدت، این درمان عوارض جانبی جدی تر اما نادری را نیز به همراه دارد که شامل موارد زیر می شوند:

۱- سوختگی انجمادی:

سوختگی های انجمادی درجه ی اول و دوم بسیار نادر است و اگر اتفاق بیفتد باید خودشان بهبود یابند. این مشکل در موارد خیلی کم به علت خطای انسانی رخ می دهد و بدون آسیب دائمی به پوست بیمار بهبود می یابد. 
۲- علائم واسواژال:
این علائم شامل سرگیجه، عرق کردن، تهوع و حتی خستگی بعد از انجام کار با دستگاه می باشند. این علائم باعث کاهش ناگهانی ضربان قلب و فشار خون می شود. هر یک از این نشانه ها ممکن است در طول درمان یا بلافاصله پس از آن اتفاق بیفتد. در صورت افت فشار یا کاهش ضربان ناگهانی قلب نیاز به مراقبت های پزشکی می باشد تا حال فرد نرمال شود.
۳- تزریق زیر پوستی:
در برخی موارد، منطقه درمان شده سخت می شود و گاهی اوقات متورم خواهد شد. این اتفاق مدت کوتاهی پس از درمان رخ می دهد و گاهی اوقات با درد خفیف و یا ناراحتی همراه است که باید با پزشک معالج برای برطرف کردن آن صحبت کنید و ممکن است از طریق تزریق زیر پوستی آن را درمان کند.
۴- Hyperpigmentation:
این علائم همیشه بی ضرر و موقتی است. به این معنی که قسمت های کوچکی از پوست در محل درمان تیره تر از پوست اطراف آن می شود. در اغلب موارد این تغییر رنگ خود به خود برطرف می شود.
۵- فتق:
اگر فتق شکم دارید ممکن است با این کار فتق موجود بدتر شود. البته این عارضه بسیار بسیار نادر است.

توصیه هایی برای بعد از انجام درمان:

پس از انجام کرایولیپولیز باید توصیه‌های پزشک خود را تمام و کمال به کار بندید که برخی از آنها عبارتند از: 
در صورت نیاز، برای کاهش درد و ناراحتی موضع تحت درمان از مسکن استفاده کنید. 
در صورت متورم شدن موضع تحت درمان از کمپرس سرد استفاده کنید.
اکثر غریب به اتفاق بیماران می‌توانند در همان روز به رژیم غذایی عادی خود بازگردند ولی اگر ناحیه تحت درمان قرمز یا دردناک شود، بهتر است یکی دو روز صبر کنید و سپس رژیم خود را از سر گیرید.

چه کسانی می توانند تحت درمان با کرایولیپولیز قرار گیرند؟

کرایولیپولیز برای همه مناسب نیست.
این روش برای افرادی طراحی شده است که فقط به دنبال از بین بردن چربی استریل هستند که نمی توانند با ورزش یا رژیم آن را از بین ببرند و قطعا جایگزینی برای کاهش وزن نخواهد بود و بیشتر برای زیبا شدن اندام به کار می رود.

بهترین نامزدها برای این روش: 
افرادی که سالم هستند
افرادی که شاخص توده بدنی بین ۲۰ تا ۳۰ دارند.
افرادی که دارای پوست سالم بدون سوختگی هستند.

چه کسانی نمی توانند تحت درمان با کرایولیپولیز قرار گیرند؟

تعدادی از بیماری ها وجود دارد که می تواند مانع از انجام روش کرایولیپولیز شود. این بیماری ها عبارتند از:
 - Cryoglobulinemia بیماری است که خون حاوی ذراتی است که هنگامی که دمای بدن پایین می آید، توده می شود. این توده ها باعث لخته شدن خون خواهند شد و می توانند به شرایط بسیار شدیدتری مانند سکته مغزی منجر شوند.
- هموگلوبینوری می تواند باعث کم خونی متوسط تا شدید شود.
- بیمارانی که حساسیت به سرما دارند، مانند بیماری ریودین، پرون یا سرمازدگی، باید از کرایولیپولیز اجتناب کنند.

اگر از هر یک از بیماری های فوق رنج می برید یا هرگونه نگرانی دیگر در مورد سلامتی دارید، قبل از درمان به پزشک خود اطلاع دهید.
نمی‌توان برای درمان چاقی مفرط از این روش استفاده کرد، چرا که در چنین افرادی نتایج حاصل قابل توجه و چشمگیر نخواهد بود.

نتیجه‌گیری:

کرایولیپولیز یک روش درمانی ایمن، بی خطر و غیر تهاجمی برای کشتن و از میان برداشتن سلول‌های چربی است.
از آنجایی که سلول‌های چربی با آهنگی کاملاً تدریجی شروع به مردن و آزاد ساختن محتویات خود می‌کنند، نتیجه نهایی کاملاً طبیعی بوده و اندامی نرمال و عادی و در عین حال بسیار متفاوت برایتان به ارمغان خواهد آورد، علی الخصوص اگر توأم با کرایولیپولیز یک رژیم غذایی مناسب داشته باشید و ورزش کنید.
پس از انجام کرایولیپولیز اندام شما باریک تر، کوچک‌تر و عاری از چربی می‌شود. عوارض جانبی کرایولیپولیز بسیار محدود است، مشروط بر آن که این روش توسط یک پزشک متخصص، زبده و آموزش دیده اجرا گردد.