دستور پخت تغذیه ای غذاهای ایرانی - انواع ته چین (Types of pilaf - Tahchin)

نکات تغذیه ای و طرز تهیه انواع ته چین (Types of pilaf - Tahchin)

نکات تغذیه ای و طرز تهیه انواع ته چین (Types of pilaf - Tahchin)

مقالات شماره ۲۳۷۱ تا ۲۳۸۱

کاربر گرامی در مقالات ۲۳۷۱  تا ۲۳۸۱  به بیان دستور پخت حرفه ای انواع ته چین ( Tahchin ) به همراه نکات ویژه پخت و اطلاعات مربوط به ارزش غذایی آنها طبق نظر برترین سرآشپزها خواهیم پرداخت؛ همچنین با بررسی این مطالب که مصرف هر کدام از انواع ته چین برای چه کسانی مفید بوده و به آنها توصیه می شود و برای چه افرادی مضر است و باید از مصرف این نوع از ته چین ها اجتناب کنند تلاش می کنیم جایگاه دقیق هر یک از این غذاهای ایرانی را در سفره شما کاربران گرامی بصورت علمی و شفاف روشن نمائیم. 

سرفصل های مورد اشاره تیم متدمن در این دسته مقالات عبارتند از:

دستور تهیه حرفه ای انواع ته چین های زیر:

       ته چین قالبی
       ته چین پلو
       ته چین پلو شیرازی
       ته چین اسفناج با ماهی

دلایل علمی توصیه به افراد جهت مصرف این غذاهای اصیل ایرانی

دلایل عدم توصیه یا احتیاط در مصرف این غذاهای اصیل ایرانی به برخی افراد با شرایط خاص

ارائه نکات ویژه برای تهیه هر یک از این غذاهای اصیل ایرانی

ارائه اطلاعات مربوط به ارزش غذایی هر یک از انواع ته چین ها  شامل:
میزان کالری موجود در هر وعده غذایی
میزان درشت مغذی های موجود در هر وعده غذایی
تحلیل تاثیر مصرف هر نوع ته چین در تامین درشت مغذی های روزانه بدن شما
تحلیل منابع ریز مغذی های موجود در هر نوع ته چین

مقاله تخصصی شماره ۲۳۷۱ (ته چین قالبی - Tahchin)

آنچه در مقاله تخصصی شماره ۲۳۷۱ به آن می پردازیم دستور پخت (ته چین - Tahchin) به همراه اطلاعات تغذیه ای آن برای ۴ تا ۶ نفر بعنوان غذای اصلی است.

مصرف این غذا به چه کسانی توصیه می شود؟

ته چین غذای سالمی می باشد که در پخت آن از مرغ، برنج، ماست، تخم مرغ، مغزیجات و زعفران استفاده می شود و افراد سالم به اندازه نیازهایشان و در افراد بیمار از جمله بیماران دیابتی، قلبی، کبد چرب و... با در رعایت مقدار مصرفی، بلامانع می باشد.


مواد تشکیل دهنده :

کاربر گرامی اطلاعات مربوط به ارزش غذایی ته چین، بصورت خلاصه شده و مفید در جدول مربوط به مواد تشکیل دهنده آن قرار دارد، اما توجه شما را به موضوع ارزشمند زیر در ارتباط با این غذا جلب می کنیم:

       ۱. وجود سطرهای خالی در جدول فوق به این معنا نیست که ماده غذایی موجود در این سطرها (مانند زعفران دم کرده) عاری از میکرونوترینت ها ( Micronutrient / ویتامین و املاح معدنی ) هست، بلکه قطعا در هر کدام از این مواد غذایی ویتامین و املاح معدنی و مواد مغذی وجود دارد، اما مقدار آنها در حدی نیست که بتوان آنها را جز رفرنس آن ماده مغذی در نظر گرفت.

       ۲. ویتامین و مواد معدنی نام برده در غلات کامل و دانه غلات وجود دارند یعنی اگر برنج قهوه ای و یا آرد کامل گندم استفاده شود نیز از نظر این ویتامین و مواد معدنی غنی می باشد و می توان به عنوان منبع غذایی این املاح و ویتامین ها در نظر گرفت.

       ۳. روغن های مایع گیاهی منبع ویتامین E می باشد . ( مانند آفتابگردان ، سویا ، ذرت ، کانولا و... )

دستور پخت ته چین :

سینه مرغ را بشویید و پوست آن را جدا کنید.
آن را از وسط نصف کرده و هرکدام از تکه ها را از درازا به ۲ قسمت تقسیم کنید تا سینه مرغ چهار تکه شود.
۱/۲ لیوان ماست، ۱/۲ قاشق مربا خوری نمک و ۲ قاشق سوپ خوری روغن مایع را با هم مخلوط کنید و مرغ را داخل این مخلوط بخوابانید و به مدت ۴ ساعت داخل یخچال قرار دهید.
برنج را حداقل از ۲ ساعت قبل خیس کرده، جوشانده و آبکش کنید.
زرده های تخم مرغ را و تخم مرغ کامل را با مفتول خوب بزنید تا سفیده تخم مرغ باز شود. به آن کمی نمک اضافه کنید و بقیه ماست، زعفران دم کرده، ۵ قاشق سوپ خوری روغن مایع یا روغن آب کرده را به آن اضافه کرده و مخلوط کنید. سپس برنج را با مایه ماست و تخم مرغ مخلوط نمایید.
تابه ای را چرب کنید روی حرارت قرار دهید تا گرم شود. تکه های مرغ را با فاصله در تابه بچینید و آن ها را با حرارت ملایم بپزید ولی نگذارید سرخ شود.
فر را با دمای۳۵۰ درجه فارنهایت(۱۸۰ درجه سانتی گراد) گرم کنید. پنجره فر را طبقه وسط قرار دهید ( سینی لعابی کف فر بماند).
یک تابه مستطیل تفلون به ابعاد ۲۵ * ۳۵ را چرب کرده و تکه های مرغ را با فاصله در آن بچینید. برنج را روی آن بریزید. روی برنج را صاف کرده و در تابه را با فویل بپوشانید. تابه را داخل فر بگذارید. بعد از ۱۵ دقیقه، دمای فر را روی پایین ترین درجه قرار دهید تا ته چین، ۶۰ تا ۷۰ دقیقه دیگر دم بکشد.
ته چین را از فر درآورده و در صورت دلخواه روی آن کره آب کرده بریزید. سپس درسته در دیس برگردانید و سرو کنید.

نکات ویژه برای پخت این غذا :

در صورتی که ته چین را در ظرف کم عمقی مانند تابه یا پیرکس آماده می کنید، حتما ۲ سانتی متر از سر ظرف را خالی بگذارید، تا هنگام پخت برنج جای ری کردن و قد کشیدن را داشته باشد و روغن ته چین داخل فر سر نرود.
در صورتی که ته چین را داخل پیرکس می پزید، بلافاصله بعد از پایان پخت و در آوردن ظرف از فر آن را از ظرف جدا کنید، در غیر این صورت، ته چین به ظرف می چسبد.
برخی اشپزها دوست دارند ۱/۲ قاشق مربا خوری هل و یک قاشق سوپ خوری گلاب را با مواد ته چین مخلوط کنند.

کال پلو: 
        مانند ته چین قالبی آماده می شود، با این تفاوت که در کال پلو از گوشت خام جهت مخلوط کردن با مواد ته چین استفاده می شود. در همین راستا گوشت را به ضخامت ۲ سانتی متر برش دهید و از ۱۲ ساعت قبل، داخل ماست، روغن و نمک بخوابانید و در یخچال قرار دهید. گوشت خام را کف قابلمه بچینید و مایه ته چین را روی آن بریزید تا هنگام پخت برنج، گوشت از خامی درآید و بپزد. همچنین می توانید ماهیچه بره را باز کنید و از روز قبل داخل مخلوط رب انار ترش، شکر و روغن بخوابانید. سپس کف قابلمه بچینید و مایه ته چین را روی آن بریزید.

کاربر گرامی لطفا جهت دریافت کامل دسته مقالات مربوط به " انواع ته چین (Types of pilaf - Tahchin) با شماره های ۲۳۷۱  تا ۲۳۸۱ " از سلسله مقالات مربوط به " آموزش دستور پخت غذاهای اصیل ایرانی" و بهره مندی کامل از نکات ویژه موجود در آنها از جمله :

دستور تهیه حرفه ای کامل غذاها
دلایل علمی توصیه یا عدم توصیه به مصرف این غذاهای اصیل ایرانی نکات ویژه و خاص برای تهیه غذا
ارائه اطلاعات مربوط به ارزش غذایی هر یک از انواع ته چین با ثبت نام در سایت و انتخاب یکی از پکیج های زیر ، ضمن دریافت رژیم و مشاوره به اطلاعات کامل موجود در این مقالات نیز دست یابید :
پکیج انتخابی ۱
پکیج انتخابی ۴

نظرات و دیدگاه های شما