موضوعات خاص و جدید تغذیه ای - دستگاه های لاغری (Slimming machines)

موضوعات خاص و جدید تغذیه ای - دستگاه های لاغری (Slimming machines)

تعاریف اولیه:
چاقی

افزایش وزن همراه با تجمع چربی ( بیشتر در نواحی شکم )، بدون درد و ناصافی پوست در نواحی مختلف بدن که در هر دو جنس به طور یکسان بروز می کند و با رعایت رژیم قابل درمان است چاقی می گویند.


پوست بدن از دو بخش درونی و بیرونی تشکیل شده که هر کدام ساختمان پیچیده و وظیفه مهم و مشخصی را بعهده دارند.
بخش بیرونی یا اپیدرم که قشر خارجی تر آن رنگ پوست را می سازد وظیفه محافظت از بقیه قشرهای داخلی پوست را دارد.
از وظایف مهم پوست بیرونی بیگانه خواری و ترشح موادی است که محیط را برای پیشرفت عوامل عفونی، سمی و حرارتی مقاوم تر می سازد، همچنین ساخت فیبرهایی که بافتهای آسیب دیده را ترمیم می کند و تغذیه آنها نیز از دیگر وظایف بخش بیرونی پوست است.
بخش درونی پوست لایه عمیق تری است که دارای رشته های عصبی، خونی و غدد تولید کننده عرق است. این غدد پوست را مرطوب نگهداشته و درجه حرارت بدن را تنظیم می کنند، همچنین مقداری از سموم بدن نیز از طریق همین غدد دفع می شود و مقداری از فشار کاری کلیه ها را کم می کنند.
اما در بخش درونی پوست غدد چربی موجود است که کار تولید چربی مهمی بنام سبوم را بعهده دارند. چربی ترشح شده از این غدد یا همان سبوم (Sebum) نقش بسیار عمده‌ای در زیبایی و سلامت پوست دارد، زیرا ترشح کم آن باعث خشکی پوست و ترشح بیش از حد آن نیز می‌تواند عوارضی مانند جوش یا آکنه را ایجاد کند.

انواع چربی در بدن

بطور کلی می توان رنگ چربی های بدن را در سه گونه دسته بندی نمود: 
۱) چربی های سفید
۲) چربی های بژ
۳) چربی های قهوه ای

تفاوت رنگ چربی ها ناشی از وجود ذراتی به نام میتوکندری و تعداد ذرات چربی آنهاست

تجمع بافت چربی در ناحیه ای از بدن را ( در برخی از موارد بدون افزایش وزن ) همراه با تغییرات بافت همبند و ظاهر ناهموار( پوست پرتقالی ) که تنها با رژیم برطرف نمیگردد را چاقی موضعی یا به عبارت دیگر سلولیت می نامند. چربی "سلولیت" از نظر فیزیولوژیک مشابه چربی طبیعی بدن است. این تجمع چربی معمولا به صورت فرورفتگی هایی روی پوست نواحی خاصی از بدن مانند بین زانو و استخوان مفصل ران و بین ران و باسن ظاهر می شود. سلولیت بیشتر در زنان بروز می کند تقریبا ۹۰ درصد زنان در هر وزنی به درجاتی از آن مبتلا هستند.


درجات سلولیت

درجه ۱ : فقط در حالت انقباض عضلانی دیده می شود
درجه ۲ : ظاهر پوست پرتقالی در حالت ایستاده قابل مشاهده است
درجه ۳ : در حالت ایستاده و خوابیده دیده می شود
درجه ۴ : ظاهر پوست مانند سطح تشک و دردناک می باشد

راههای درمان سلولیت با دستگاه های لاغری

جهت درمان سلولیت با استفاده از دستگاه راهکارهای زیر پیشنهاد می گردد:
     اول)  دستگاه فرکانس رادیویی ( radiofrequency ) (RF)
     دوم) دستگاه  کرایولیپولیز ( cryolipolysis )
     سوم) دستگاه  اولتراسوند کویتیشن ( ultrasound cavitation (USC))

در ادامه سعی خواهیم نمود با کمک متخصصین مجموعه به تشریح موارد فوق بپردازیم

دستگاه فرکانس رادیویی

دستگاه فرکانس رادیویی

دستگاه فرکانس رادیویی (RadioFrequency - RF)

RF مخفف عبارت Frequency Radio می باشد و در اصل به امواج الکترومغناطیس با فرکانسی در محدوده فرکانسی امواج رادیویی گفته می شود. RF اولین بار ۷۵ سال پیش ، وارد علم پزشکی شد و به علت داشتن خواص ویژه و منحصر به فرد کاربرد هایش هر روز بیشتر شد. 
درمان رادیوفرکوانسی یا آر اف (RF) یک روش درمان غیر تهاجمی است که برای تغییر شکل لایه ‌های زیر سطح پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش از یک دستگاه پیشرفته که به ‌طور خاص برای از بین بردن بافت‌های چربی اضافی طراحی شده استفاده می‌گردد و از این طریق می‌توان سلولیت را نیز تحت درمان قرار داد. در RF از امواج رادیوفرکوانسی برای گرم کردن بافت‌ها و تغییر شکل آن‌ها استفاده می‌شود. برخلاف روش‌های تهاجمی که عمدتاً بر لایه های سطحی پوست تاثیر می‌گذراند، امواج رادیوفرکوانسی عمدتاً بر لایه ‌های عمیق‌تر پوست همچون درم تاثیر گذاشته و بر لایه ‌های بالایی پوست همچون اپیدرم تاثیر خاص ندارند.

دستگاه لاغری کرایولیپولیز

دستگاه لاغری کرایولیپولیز

معرفی دستگاه های لاغری و تناسب اندام (طبق استاندارد تغذیه)

معرفی دستگاه های لاغری و تناسب اندام (طبق استاندارد تغذیه)

کرایولیپولیز:

کرایولیپولیز (Cryolipolysis) روشی غیر‌تهاجمی است که می‌تواند جایگزینی شایسته و ایده آل برای روش‌های تهاجمی کاهش چربی از قبیل لیپوساکشن باشد چرا که بعد از کرایولیپولیز نیازی به دوران نقاهت نخواهید داشت.
در سال ٢٠٠٨، پروفسور Dieter Manstein و R.Rox Anderson از شرکت Lasers in Surgery and Medicine به همراه تیم تحقیقاتی خود دریافتند که تحت شرایطی کاملاً کنترل شده، چربی‌های زیر پوست نسبت به سایر بافت‌ها در برابر سرما آسیب پذیرتر می‌باشند، چنانچه فرآیند سرمایش ادامه یابد، شاهد کاهش سلول‌های چربی خواهیم بود بی آن که به بافت‌های اطراف آن آسیبی وارد شود. این فرآیند را انجماد انتخابی می‌نامند.

لازم است که بدانید کرایولیپولیز یک راهکار دائمی برای حل معضل اضافه وزن نیست؛ این روش سلول‌های چربی موجود در بدن شما را تا حد زیادی کاهش می‌دهد اما نمی‌تواند مانع بزرگ شدن سلول‌های چربی به جا مانده شود، از این رو فرد می‌بایست همگام با این روش از رژیم غذایی مناسب و ورزش غافل نشود، در غیر این صورت می‌بایست عمل کرایولیپولیز را تکرار کند.

برای گرفتن نتایج بهتر ، می‌توان کرایولیپولیز را با تکنولوژی لیزر و امواج رادیویی تلفیق کرد تا دیگر خبری از آن حالت شلی و افتادگی پوست نباشد.

اولتراسوند کویتیشن

اولتراسوند کویتیشن

مشاوره های لازم جهت استفاده از این دستگاه به زودی این مقاله بارگزاری خواهد شد